Czym jest hipertermia u psów?

by Weterynarz Krosno
0 comment

Hipertermia oznacza wysoką temperaturę i występuje wtedy, gdy psy nie są już w stanie samodzielnie regulować i utrzymywać swojej temperatury na normalnym poziomie. Innym sposobem podwyższenia temperatury u psa jest gorączka, ale ma ona miejsce wtedy, gdy organizm psa podwyższa temperaturę w celu zwalczenia infekcji lub w odpowiedzi na stan zapalny. Czasami trudno jest odróżnić te dwie przypadłości. Nie należy ich mylić z hipotermią, która jest niebezpiecznym spadkiem temperatury ciała psa.

Co powoduje hipertermię?

Prawdziwa hipertermia może być spowodowana wysiłkiem fizycznym, przebywaniem w gorącym miejscu, niezdolnością do oddychania (główny sposób pozbywania się ciepła przez psy, które mogą pocić się tylko przez opuszki łap), niektórymi lekami i truciznami lub niektórymi stanami chorobowymi.

Gorączka może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym infekcją. Czasami nie jest możliwe znalezienie przyczyny gorączki, zanim stan psa się poprawi. Choć może to być frustrujące, zawsze cieszymy się, gdy mamy w pobliżu szczęśliwe, zdrowe zwierzęta.

Bardzo ważne jest, aby organizm utrzymywał właściwą temperaturę, ponieważ z biegiem lat stał się wysoce wyspecjalizowany do pracy w pewnym wąskim zakresie. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka i utrzymuje się zbyt długo, wszystko zaczyna się psuć. Może to prowadzić do niewydolności wielonarządowej i może być śmiertelne.

Niewielki wzrost temperatury może być dobrze tolerowany i często obserwujemy niewielki wzrost temperatury podczas wizyt psa u lekarza weterynarii, ponieważ pies prawdopodobnie jest zestresowany podczas wizyty u nas, a jeśli jest żywy i podskakuje, to raczej nie ma powodów do niepokoju. Dzieje się to w podobny sposób, jak w przypadku zwiększonego wysiłku fizycznego.

Ważne zagadnienia związane z udarem cieplnym u psa:

 • hipertermia u psów
 • hipertermia u psa
 • przegrzanie u psa – objawy
 • przegrzanie u psa
 • przegrzanie psa co robić
 • udar cieplny u psa
 • przegrzanie szczeniaka
 • udar u psa

Hipertermia u psów: jakie objawy można zaobserwować?

 1. Spocone stopy
 2. Próby znalezienia chłodnego miejsca do położenia się
 3. Pozycja “żabia noga” (pies próbuje zetknąć gołą skórę brzucha z chłodną podłogą)
 4. Ciemnoróżowe lub czerwone dziąsła
 5. Wysoka częstotliwość bicia serca lub tętna
 6. Letarg
 7. Zataczanie się
 8. Wymioty lub biegunka
 9. Pies może czuć się cieplejszy niż zwykle, gdy się go dotyka

Jak wygląda leczenie?

Lekarz weterynarii dokładnie zbada Twojego psa i zdecyduje, jakie metody leczenia będą dla niego najlepsze. Lekarz weterynarii postara się odróżnić prawdziwą hipertermię od gorączki, ponieważ są one różnie leczone.

Możliwe metody leczenia obejmują: schładzanie psa wentylatorem lub chłodną wodą, podawanie leków uspokajających oraz podawanie płynów dożylnie (kroplówka).

Jeśli lekarz weterynarii podejrzewa, że u psa występuje wysoka temperatura z powodu gorączki, może zastosować leki obniżające temperaturę, a w razie potrzeby także inne środki chłodzące.

Jeśli temperatura u psa jest wystarczająco wysoka, lekarz będzie starał się ją obniżyć, zanim dojdzie do niewydolności wielonarządowej, która może wymagać długotrwałej intensywnej terapii i może być śmiertelna.

You may also like