Hipertermia oznacza wysoką temperaturę i występuje wtedy, gdy psy nie są już w stanie samodzielnie regulować i utrzymywać swojej temperatury na normalnym poziomie. Innym sposobem podwyższenia temperatury u psa jest gorączka, ale ma ona miejsce wtedy, gdy organizm psa podwyższa temperaturę w celu zwalczenia infekcji lub w odpowiedzi na stan zapalny. Czasami trudno jest odróżnić te dwie przypadłości. Nie należy ich mylić z hipotermią, która jest niebezpiecznym spadkiem temperatury ciała psa.
Co powoduje hipertermię?
Prawdziwa hipertermia może być spowodowana wysiłkiem fizycznym, przebywaniem w gorącym miejscu, niezdolnością do oddychania (główny sposób pozbywania się ciepła przez psy, które mogą pocić się tylko przez opuszki łap), niektórymi lekami i truciznami lub niektórymi stanami chorobowymi.
Gorączka może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym infekcją. Czasami nie jest możliwe znalezienie przyczyny gorączki, zanim stan psa się poprawi. Choć może to być frustrujące, zawsze cieszymy się, gdy mamy w pobliżu szczęśliwe, zdrowe zwierzęta.
Bardzo ważne jest, aby organizm utrzymywał właściwą temperaturę, ponieważ z biegiem lat stał się wysoce wyspecjalizowany do pracy w pewnym wąskim zakresie. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka i utrzymuje się zbyt długo, wszystko zaczyna się psuć. Może to prowadzić do niewydolności wielonarządowej i może być śmiertelne.
Niewielki wzrost temperatury może być dobrze tolerowany i często obserwujemy niewielki wzrost temperatury podczas wizyt psa u lekarza weterynarii, ponieważ pies prawdopodobnie jest zestresowany podczas wizyty u nas, a jeśli jest żywy i podskakuje, to raczej nie ma powodów do niepokoju. Dzieje się to w podobny sposób, jak w przypadku zwiększonego wysiłku fizycznego.
Ważne zagadnienia związane z udarem cieplnym u psa:
- hipertermia u psów
- hipertermia u psa
- przegrzanie u psa – objawy
- przegrzanie u psa
- przegrzanie psa co robić
- udar cieplny u psa
- przegrzanie szczeniaka
- udar u psa
Hipertermia u psów: jakie objawy można zaobserwować?
- Spocone stopy
- Próby znalezienia chłodnego miejsca do położenia się
- Pozycja “żabia noga” (pies próbuje zetknąć gołą skórę brzucha z chłodną podłogą)
- Ciemnoróżowe lub czerwone dziąsła
- Wysoka częstotliwość bicia serca lub tętna
- Letarg
- Zataczanie się
- Wymioty lub biegunka
- Pies może czuć się cieplejszy niż zwykle, gdy się go dotyka
Jak wygląda leczenie?
Lekarz weterynarii dokładnie zbada Twojego psa i zdecyduje, jakie metody leczenia będą dla niego najlepsze. Lekarz weterynarii postara się odróżnić prawdziwą hipertermię od gorączki, ponieważ są one różnie leczone.
Możliwe metody leczenia obejmują: schładzanie psa wentylatorem lub chłodną wodą, podawanie leków uspokajających oraz podawanie płynów dożylnie (kroplówka).
Jeśli lekarz weterynarii podejrzewa, że u psa występuje wysoka temperatura z powodu gorączki, może zastosować leki obniżające temperaturę, a w razie potrzeby także inne środki chłodzące.
Jeśli temperatura u psa jest wystarczająco wysoka, lekarz będzie starał się ją obniżyć, zanim dojdzie do niewydolności wielonarządowej, która może wymagać długotrwałej intensywnej terapii i może być śmiertelna.