Jak dbać o wymiotującego psa?

by Weterynarz Krosno
0 comment

Dlaczego mój pies jest chory?

Psy wymiotują z wielu różnych powodów. Wymioty są często spowodowane nagłą zmianą diety, padliną, jak np. jedzenie ludzkiego jedzenia, chorobą lokomocyjną lub nawet zbyt dużym lub zbyt szybkim jedzeniem.

Inne poważniejsze powody choroby psa to infekcje, robaki, jedzenie ciał obcych, takich jak skarpetki lub zabawki, lub połykanie lub lizanie niektórych kwiatów, roślin lub toksyn, które są trujące dla psów. Winne mogą być również bardziej krytyczne kwestie medyczne, takie jak rak lub choroba nerek, wątroby lub trzustki.

Kiedy należy zaniepokoić się wymiotami u psa?

Jeśli Twój pies wymiotuje rzutami lub często lub stale jest chory, powinieneś od razu skontaktować się z lekarzem weterynarii. Powodem do niepokoju jest również to, że pies nie może utrzymać wody, wymiotuje żółcią, ma krew lub nietypowy materiał w wymiocinach lub wykazuje również takie objawy jak senność, depresja, dyskomfort lub wzdęcia, więc w tych przypadkach również natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Inne powody, dla których należy wezwać weterynarza, to zmniejszone oddawanie moczu, połączenie silnych wymiotów i biegunki oraz ból brzucha.

Powinieneś także pilnie zasięgnąć porady, jeśli masz świadomość, że Twój pies zjadł coś, czego nie powinien, np. czekoladę, orzechy makadamia, cebulę lub rodzynki, lub podejmuje wielokrotne próby zwymiotowania, ale nic nie przynosi. Jest to objaw rozszerzenia i rozdęcia żołądka (GDV lub wzdęcia), który może zagrażać życiu.

Ważne zagadnienia związane z wymiotującym psem:

 • pies wymiotuje
 • pies wymiotuje jedzeniem
 • pies wymiotuje co podać
 • pies wymiotuje pianą
 • pies wymiotuje żółcią
 • lek przeciwwymiotny dla psa
 • stary pies wymiotuje wodą
 • pies wymiotuje w nocy

Co zrobić, gdy twój pies jest chory?

Jeśli twój pies był chory kilka razy, ale poza tym wydaje się zdrowy:

 • Usuń całe jedzenie i wodę na dwie godziny
 • Po tym czasie pozwól psu na wypicie niewielkiej ilości wody – podawaj ją co pół godziny po kilka łyżek stołowych – ale wstrzymaj się z jedzeniem na kolejne 6-8 godzin.
 • Jeśli wymioty ustąpiły, co godzinę lub dwie podawaj ponownie małe posiłki (1-3 łyżki stołowe) mdłej, niskotłuszczowej, gotowanej karmy, takiej jak kurczak lub biała ryba oraz ryż lub makaron.
 • Odpowiednie jest również zwykłe gotowane jajko. Należy unikać tłuszczów, nabiału i surowego mięsa.
 • Jeśli nie ma dalszych objawów, Twój zwierzak może stopniowo powrócić do normalnej diety następnego dnia. Podawaj karmę w 4-6 małych posiłkach i wprowadzaj stopniowo mieszając z dietą mdłą, zwiększając udział normalnej diety z każdym kolejnym posiłkiem.

Jak mogę stwierdzić, czy mój pies będzie chory?

Psy mają tendencję do ślinienia się, oblizywania warg i nadmiernego połykania, kiedy czują mdłości. Niektóre z nich mogą jeść trawę, prawdopodobnie w celu złagodzenia podrażnienia żołądka, lub po to, aby się rozchorować. Kiedy Twój pies jest chory, zauważysz zazwyczaj silne skurcze brzucha.

Czym karmić chorego psa?

Należy wstrzymać się z podawaniem wody choremu psu przez dwie godziny, a jedzenia do 6-8 godzin po ostatnim epizodzie wymiotów. Po tym okresie należy stopniowo wprowadzać małe, mdłe posiłki, takie jak biały kurczak lub ryż. Jeśli wszystko jest w porządku, następnego dnia Twój pies może stopniowo powrócić do swojej normalnej diety.

Dlaczego mój pies ciągle choruje po jedzeniu?

Istnieje wiele powodów, dla których psy mogą wymiotować po jedzeniu, w tym zbyt duże lub zbyt szybkie jedzenie lub nagła zmiana diety. Poważniejsze przyczyny mogą obejmować zjedzenie czegoś toksycznego (jak te ludzkie pokarmy, które są złe dla psów) lub połknięcie czegoś, czego nie powinny (jak zabawka lub piłka) i jeśli podejrzewasz, że może to być przypadek, zawsze skontaktuj się z weterynarzem od razu. Możliwe jest również, że psy wymiotujące po jedzeniu mogą być oznaką innej choroby, która może wymagać pomocy weterynaryjnej, więc skontaktuj się z weterynarzem, jeśli jesteś w ogóle zaniepokojony. Niezależnie od przyczyny, częste wymioty to coś, czego nie należy ignorować.

Dlaczego mój szczeniak jest chory?

U szczeniąt często występują wymioty i biegunka. Szczenięta wymiotują z różnych powodów, w tym z powodu stresu związanego z odesłaniem do domu, pasożytów takich jak robaki i ameby, infekcji bakteryjnych, infekcji wirusowych i oczywiście niedyskrecji żywieniowej (zjedzenia czegoś, czego nie powinny).

W przypadku szczeniąt obowiązują podobne zasady jak w przypadku dorosłych psów, ale należy pamiętać, że szczenięta znacznie szybciej ulegają odwodnieniu. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, lepiej być bezpiecznym niż żałować i zlecić kontrolę u lekarza weterynarii.

Jak lekarz weterynarii potraktuje mojego wymiotującego psa?

Lekarz weterynarii zbada psa, przeprowadzając badanie kliniczne, a także zada Ci pytania, aby sprawdzić, co zaobserwowałeś w domu. Może być również konieczne wykonanie badań krwi, moczu, zdjęć rentgenowskich lub USG, aby ustalić, co się dzieje.

Leczenie będzie zależało od diagnozy, ale może obejmować płyny dożylne – kroplówkę – w celu skorygowania odwodnienia, antybiotyki, jeśli podejrzewa się infekcję, leki przeciwwymiotne i środki ochrony żołądka. Jeśli lekarz weterynarii uważa, że choroba jest spowodowana przez ciało obce, prawdopodobnie konieczna będzie operacja.

Jak mogę zapobiec chorobie mojego psa?

Wielu przyczynom wymiotów u psa nie da się zapobiec. Jednak usuwając z otoczenia psa potencjalnie szkodliwe pokarmy, kości lub przedmioty możesz zminimalizować ryzyko połknięcia przez niego ciała obcego lub zjedzenia czegoś trującego. Staraj się nie zmieniać nagle diety swojego psa i nie dopuszczać do tego, aby podjadał śmieci lub resztki jedzenia.

Czy trawa powoduje wymioty u psów?

Wiele psów i szczeniąt je trawę i w większości przypadków nie stanowi to problemu. Głównym powodem, dla którego szczenięta i młodsze psy to robią, jest nuda, a nie złe samopoczucie czy niedobory żywieniowe. U dorosłych psów może to być każda z tych rzeczy lub po prostu dlatego, że lubią smak i dotyk trawy. Badania wykazały, że mniej niż jeden na 10 psów jest chory przed zjedzeniem trawy, a mniej niż jeden na cztery wymiotuje po jej zjedzeniu.

You may also like