Krew w psiej kupie – wszystko, co musisz wiedzieć

by Weterynarz Krosno
0 comment

Dlaczego mój pies robi kupę z krwią?

Zauważenie krwi w kupie psa może być niepokojące i łatwo jest zacząć myśleć o najgorszym. Ale krew w stolcu psa może być spowodowana przez wiele różnych rzeczy. Powszechne powody, dla których pies kupa krwi obejmują alergie pokarmowe, zaparcia, jedzenie czegoś nieodpowiedniego, infekcje bakteryjne lub wirusowe, zapalenie jelita grubego lub uraz. Możliwe jest, że krwawe stolce psa mogą być również oznaką czegoś zagrażającego życiu, takiego jak rak, toksyczność (np. zjedzenie trutki na szczury), zatory, parwowiroza lub krwotoczne zapalenie jelit, dlatego zawsze powinieneś porozmawiać z weterynarzem, aby wykluczyć te poważne schorzenia.

Co robić, gdy pies robi kupę z krwią?

Jeśli Twój pies robi kupę z krwią, zawsze powinieneś skontaktować się z weterynarzem, aby wykluczyć coś poważnego i zapewnić mu niezbędne leczenie. Chociaż w niektórych przypadkach krew w stolcu psa może wskazywać na coś poważnego, istnieje również wiele łagodniejszych przyczyn, które można leczyć. Bądź przygotowany na opisanie kupy swojego psa (czy jest twarda czy miękka, czy krew jest jasnoczerwona czy ciemna?) oraz wszelkich szczegółów prowadzących do krwawej kupy, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu problemu. Jeśli możesz zebrać próbkę kupy swojego psa, aby pokazać ją weterynarzowi, jeszcze lepiej.

Jak wygląda krew w psiej kupie?

Krew w kupie Twojego psa może wyglądać na jasnoczerwoną (i świeżą), co jest zwykle spowodowane krwawieniem w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, lub na ciemną/czarną i smolistą, wskazującą na strawioną krew pochodzącą z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Możesz również zauważyć krople krwi kapiące z odbytu Twojego psa podczas oddawania kału. Wygląd krwawej kupy Twojego psa może pomóc wskazać, co jest jej przyczyną, więc pamiętaj, aby powiedzieć weterynarzowi, jak wygląda, aby pomóc mu postawić diagnozę.

Dlaczego mój pies robi kupę z krwią i wymiotuje?

Pies wymiotujący i oddający krew może być oznaką krwotocznego zapalenia jelit lub HGE – potencjalnie zagrażającego życiu stanu, który występuje, gdy duża ilość płynu przesiąka do jelit, a Twój pies może bardzo szybko się odwodnić. Chociaż mogą one wskazywać na inny problem, należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem, jeśli Twój pies wykazuje te objawy, ponieważ jeśli Twój pies ma HGE, będzie wymagał pilnego leczenia.

Czy krew w psiej kupie to nagły przypadek?

To zależy. Możliwe przyczyny są tak różne, że krwawa kupa może być drobnym problemem lub oznaką czegoś, co wymaga pilnego leczenia. Dlatego też powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii, który po omówieniu objawów i zbadaniu psa będzie w stanie doradzić Ci, co robić dalej.

Ważne zagadnienia związane z krwią w psiej kupie:

  • krew w kale pies
  • pies załatwia się śluzem z krwią
  • szczeniak załatwia się śluzem z krwią
  • biegunka z krwią u psa pilne
  • kropelki krwi z odbytu psa
  • pies wymiotuje i ma biegunkę z krwią
  • galaretowaty śluz w kupie psa
  • śluz z krwią z odbytu psa
  • kał z krwią u szczeniaka

Jak leczyć krew w stolcu psa?

Twój lekarz weterynarii doradzi najlepszy sposób leczenia w zależności od tego, co jest przyczyną krwi w kupie twojego psa. Możliwe sposoby leczenia obejmują wyeliminowanie lub zmianę czegoś w diecie, leczenie przeciw pasożytom, inne leki, płyny w celu leczenia odwodnienia i wykonanie operacji, wśród wielu innych opcji. Twój weterynarz będzie miał lepszy pomysł po zbadaniu psa i zdiagnozowaniu, co powoduje, że przechodzą krew w stolcu.

Czy karma dla psów może powodować krwawą biegunkę?

Karma, którą spożywa Twój pies może powodować rozstrój żołądka, szczególnie przy zmianie karmy ze szczenięcej na dorosłą, co może powodować krwawą biegunkę. Dlatego tak ważne jest stopniowe wprowadzanie nowej karmy. Może to być również spowodowane zjedzeniem przez Twojego psa innych toksycznych pokarmów dla ludzi, które uznają za smaczne. Jeśli uważasz, że krew w kupie Twojego psa została spowodowana zjedzeniem czegoś, pamiętaj, aby poinformować o tym weterynarza, ponieważ może to pomóc w zdiagnozowaniu i leczeniu problemu.

Czy pies może zrobić kupę z krwią ze stresu?

Stres jest częstą przyczyną zapalenia jelita grubego u psów, które może spowodować pojawienie się krwi w kupie Twojego psa. Stresowe zapalenie jelita grubego może być wywołane przez takie rzeczy jak zmiany środowiskowe (np. przeprowadzka lub wyżywienie) oraz sytuacje wywołujące lęk, takie jak burza lub fajerwerki, a także wiele innych rzeczy. Objawy zwykle ustępują w ciągu kilku dni, ale nadal powinieneś porozmawiać z weterynarzem, aby upewnić się, że stresowe zapalenie jelita grubego jest tym, z czym masz do czynienia.

Krew w stolcu szczeniaka

Jeśli w stolcu szczeniaka znajduje się krew, ważne jest, aby od razu skontaktować się z weterynarzem. Chociaż jest to rada dla psów w każdym wieku, szczenięta są szczególnie narażone, ponieważ ich układ odpornościowy jest mniej rozwinięty, co czyni je bardziej podatnymi na infekcje i inne czynniki środowiskowe. Jeśli szczeniak ma mniej niż dwa tygodnie, musisz skontaktować się z najbliższym weterynarzem i zabrać go do kliniki tak szybko, jak to możliwe.

Jaki domowy środek jest dobry dla psa z krwawą biegunką?

Nigdy nie powinieneś uciekać się do domowych środków na krwawą kupę swojego psa bez uprzedniej konsultacji z weterynarzem. Nawet jeśli Twój pies ma krwawą biegunkę, ale zachowuje się normalnie, nadal jest możliwe, że może potrzebować pilnego leczenia. Choć może się okazać, że nie ma się czym przejmować, zawsze lepiej zachować ostrożność i nie ryzykować.

You may also like