Mój pies boi się fajerwerków, co robić?

by Weterynarz Krosno
0 comment

Psy i fajerwerki

W pewnych okresach roku nie da się uciec od fajerwerków. Są one nieodłącznym elementem Sylwestra, a także stają się coraz bardziej popularne podczas mniejszych uroczystości, takich jak urodziny.

Ale podczas gdy my możemy cieszyć się oglądaniem kolorów wypełniających nocne niebo, nasze psy są często przerażone pozornie niekończącymi się wybuchami i błyskami. Wielu właścicieli psów wie, że może to być bardzo stresujący czas dla ich pupili i ich priorytetem jest zapewnienie im bezpieczeństwa i spokoju podczas fajerwerków.

Dlaczego psy boją się fajerwerków?

Psy i fajerwerki generalnie się nie mieszają. Podczas gdy niektóre z nich nie wydają się być zagrożone przez fajerwerki, to naturalne jest, że psy boją się głośnych huków. W końcu my, ludzie, wiemy skąd dochodzą te dudniące, nieprzewidywalne dźwięki, ale nasi czworonożni przyjaciele tego nie rozumieją. Strach i lęk są naturalnymi reakcjami na coś, co może być postrzegane jako zagrożenie dla ich przetrwania.

Dlaczego psy i fajerwerki to tak niebezpieczne połączenie?

Niektóre psy tak bardzo boją się fajerwerków, że uciekają, a co roku nasi lekarze weterynarii przyjmują setki zwierząt, które uczestniczyły w wypadkach drogowych po tym, jak zostały spłoszone przez głośne huki. Tysiące innych potrzebują leków na stres i ataki lękowe psów w wyniku fajerwerków.

Jeśli Twój pies zacznie się bać podczas fajerwerków i skończy się na tym, że zrobi sobie krzywdę, upewnij się, że natychmiast skontaktujesz się z lekarzem weterynarii. Jeśli jest to poza godzinami pracy i Twój weterynarz jest zamknięty, znajdź najbliższą klinikę weterynaryjną.

Skąd mam wiedzieć, czy mój pies boi się fajerwerków?

Oznaki, że Twój pies boi się fajerwerków mogą obejmować trzęsienie się, chodzenie w górę i w dół lub silne dyszenie. Mogą one również szczekać bardziej niż normalnie, drżeć, chować się lub ślinić. Inne oznaki niepokoju obejmują destrukcyjność i niespodziewane zabrudzenie.

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli Twój pies nie trzęsie się ani nie skomli, nie oznacza to, że nie jest zestresowany, może wyrażać swój niepokój w inny sposób.
Dlaczego psy szczekają przy fajerwerkach?

Szczekanie na fajerwerki może wydawać się dziwną reakcją Twojego psa, ale szczekanie jest naturalnym wyrazem strachu lub niepokoju.

Ważne zagadnienia na temat zachowania psa:

 • pies boi się fajerwerków
 • czy psy boją się petard?
 • jak zrobić żeby pies nie bał się petard?
 • jak przyzwyczaić psa do fajerwerków?
 • co zrobić żeby pies nie szczekal na fajerwerki?
 • jak pies reaguje na petardy?
 • co zrobić gdy pies boi się wystrzałów?
 • jak uchronić psa przed hukiem?

Jak mogę pomóc przygotować psa na fajerwerki?

Przed rozpoczęciem fajerwerków powinieneś:

 • Zabrać psa na zwykły spacer przed rozpoczęciem fajerwerków i upewnić się, że jest on trzymany na smyczy przez cały czas, ponieważ hałas fajerwerków może spowodować jego ucieczkę
 • Nakarm go dobrym posiłkiem na długo przed rozpoczęciem fajerwerków
 • Upewnij się, że Twój zwierzak ma na sobie identyfikator, aby w razie ucieczki była większa szansa na jego powrót do Ciebie
 • Upewnij się, że Twój pies ma wszczepiony mikrochip i nosi obrożę oraz identyfikator – są to wymogi prawne
 • Przyzwyczajaj psa do głośnych dźwięków. Możesz to zrobić stosując terapię dźwiękową, która stopniowo, w miarę upływu czasu, naraża psa na hałasy. Istnieje wiele dostępnych produktów, w tym bezpłatne programy terapii opartej na dźwięku.

Wskazówki dotyczące fajerwerków i psów

Niezależnie od reakcji Twojego psa na fajerwerki, nie powinieneś NIGDY robić żadnej z poniższych rzeczy:

 • Przywiąż psa na zewnątrz, gdy odpalane są fajerwerki
 • Spuszczać psa ze smyczy w pobliżu pokazu fajerwerków
 • Zostaw psa samego, jeśli cierpi on na lęk przed fajerwerkami – podobnie jak my, nasze zwierzęta szukają pocieszenia w liczbie, więc Twoja obecność pomoże mu się uspokoić
 • Krzycz na swojego psa, jeśli jest on destrukcyjny w wyniku niepokoju – to tylko bardziej go zdenerwuje.

Mój pies jest przerażony fajerwerkami, co mogę zrobić?

Jeśli naprawdę niepokoi Cię strach Twojego psa przed fajerwerkami, warto porozmawiać z weterynarzem, aby sprawdzić, jakie są dostępne opcje. Możesz zarezerwować konsultację wideo online z naszymi weterynarzami, aby omówić swoje obawy w zaciszu własnego domu. Dowiedz się więcej o naszej usłudze wideo weterynarza tutaj.

Możesz również chcieć wykluczyć inne warunki, które mogą być przyczyną ich zachowania, takie jak zatrucie, choroba mózgu lub tarczycy.

Jeśli Twój pies został ranny lub uważasz, że jego stan może zagrażać życiu, skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub, aby uzyskać pomoc w nagłych wypadkach, znajdź najbliższą klinikę Vets Now.

Co mogę podać mojemu psu na lęk przed fajerwerkami?

Istnieją leki, które lekarz weterynarii może podawać psom, aby pomóc im w walce z lękiem, chociaż są one zazwyczaj przepisywane tylko w ostateczności. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii z wyprzedzeniem i będą mogli omówić najlepsze opcje dla Twojego zwierzęcia.

Istnieją również produkty bez recepty, takie jak obroże uspokajające i wtyczki, które twierdzą, że wysyłają uspokajające wiadomości, aby pomóc Twojemu psu poczuć się spokojnie w okresach wysokiego stresu lub niepokoju.

You may also like