Czym jest zaparcie u psów?
O zaparciu u psów mówimy wtedy, gdy pies nie jest w stanie zrobić kupy lub ma trudności z jej zrobieniem – jest ona zazwyczaj sucha i twarda. Starsze psy są bardziej podatne na zaparcia, ale można je zaobserwować u każdej rasy psów w każdym wieku.
Co powinienem zrobić, jeśli mój pies nie może zrobić kupy?
Zaparcia u psów nie powinny być ignorowane, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do poważniejszych problemów. Jeśli Twój pies nie robi kupy od ponad 24 godzin, koniecznie zgłoś się do lekarza weterynarii.
Skąd mam wiedzieć, że mój pies ma zaparcia?
Pies z zaparciem będzie wyglądał jakby próbował zrobić kupę, z odbytu może wydobywać się płyn lub śluz, a wokół odbytu może pojawić się zaczerwienienie lub obrzęk.
Ważne jest, aby określić, czy pies próbuje oddać kał (kupę), czy próbuje oddać mocz. Niestety, objawy mogą być dość podobne, przez co trudno jest się upewnić, co się dzieje.
Jeśli Twój pies próbuje oddać mocz, przyjmie pozycję do oddania moczu, możesz zobaczyć małe ilości moczu lub krwi wokół sromu lub prącia/łonicy i może lizać to miejsce.
Jakie są objawy zaparcia u psów?
Twój pies będzie miał trudności z oddaniem kupy i będzie oddawał małe ilości twardej kupy lub nie będzie oddawał nic. Pies może wykazywać oznaki dyskomfortu lub bólu i może wydalać plamy krwi. Co ciekawe, biegunka również może prowadzić do przeciągania się, ale zazwyczaj najpierw pojawiają się dowody w postaci luźnej lub cieknącej kupy.
Nieleczone zaparcia mogą prowadzić do senności, wymiotów, depresji i utraty apetytu.
Co powoduje zaparcia u psów?
Najczęstszą przyczyną zaparć u psów jest połykanie przedmiotów, które nie są łatwo trawione, takich jak kości, trawa lub włosy. Inne przyczyny to brak włókna, brak ćwiczeń, zablokowane gruczoły odbytu, niektóre problemy jelitowe, uraz miednicy powiększona prostata, choroby nerek lub przepukliny.
Co powinienem zrobić, jeśli mój pies ma zaparcia?
Noś gumowe rękawiczki, gdy masz do czynienia z kałem i związanymi z nim problemami analnymi.
Sprawdź temperaturę swojego psa. Jeśli jest nienormalnie wysoka lub na termometrze jest krew, lub jest opór przy wkładaniu termometru, natychmiast udaj się do lekarza weterynarii.
Jeśli widzisz nitkę lub sznurek w odbycie, nie ciągnij go, ponieważ może to spowodować wewnętrzne uszkodzenia.
Jeśli widzisz trawę w odbycie, delikatnie ją rozluźnij.
Jeśli kał jest zmatowiony wokół odbytu, przytnij go ostrożnie nożyczkami. Umyj okolice odbytu ciepłą wodą z mydłem i zastosuj kojącą, rozpuszczalną w wodzie galaretkę (np. K-Y) na obszar objęty stanem zapalnym. Psy długowłose, zwłaszcza małe, jak Yorkshire terriery, mogą być zestresowane dyskomfortem spowodowanym przez zmatowiałe odchody wokół pupy i procesem przycinania. Może być konieczne namoczenie pupy psa w ciepłej wodzie przed rozpoczęciem trymowania, aby uczynić ją bardziej komfortową.
Ważne zagadnienia związane z psem z zatwardzeniem:
- pies ma zatwardzenie
- domowe sposoby na zatwardzenie u psa
- mleko dla psa na zatwardzenie
- zatwardzenie u psa po kościach
- zaparcia u psa co podać
- zatwardzenie u psa objawy
- nospa na zatwardzenie u psa
- pies ma zatwardzenie i wymiotuje
Jak weterynarz zdiagnozuje zaparcia u psa?
Diagnoza zaparcia u psów zazwyczaj obejmuje zbadanie brzucha psa i wykonanie badania per rectum. Lekarz weterynarii może również zapytać, czy Twój pies ma historię niedyskrecji dietetycznej (skłonność do jedzenia nietypowych przedmiotów).
Aby określić przyczynę zaparcia psa, lekarz weterynarii będzie chciał wiedzieć, jak długo pies ma zaparcia. Będzie również chciał wiedzieć, czy pies zjadł coś nietypowego lub niestrawnego, co mogło zwiększyć objętość kału lub spowodować ból, który utrudnia psu wypróżnienie.
Lekarz weterynarii może również wziąć pod uwagę inne potencjalnie istotne czynniki, w tym niedawny zabieg chirurgiczny, wcześniejszy uraz miednicy i ewentualnie radioterapię. W celu ustalenia przyczyny zaparcia u psa może być konieczne wykonanie zdjęć rentgenowskich, USG jamy brzusznej lub badań krwi.
Jak wygląda leczenie zaparć u psów?
Leczenie łagodnych zaparć polega zazwyczaj na zaprzestaniu spożywania przez psa nietypowych lub ciężkostrawnych produktów oraz zapewnieniu dostępu do wody i diety o dużej zawartości błonnika. Można również podać środki przeczyszczające w czopkach, chociaż nie zaleca się ich długotrwałego stosowania, o ile nie jest to absolutnie konieczne.
Leczenie łagodnego do umiarkowanego zaparcia może obejmować przyjęcie psa, aby mógł otrzymać lewatywy i płyny (kroplówka) w celu nawodnienia. Konieczne może być również ręczne usunięcie uderzonego kału. W przypadku nienaruszonych (niekastrowanych) samców, u których przyczyną zaparcia jest prostata, może być zalecana kastracja.
Co dać psu na zaparcia?
Aby zapewnić psu ulgę w zaparciach, rzeczy, które może zalecić lekarz weterynarii obejmują:
- Środek zmiękczający stolec lub środek przeczyszczający (do krótkotrwałego stosowania)
- Inne leki w celu leczenia wszelkich przyczyn leżących u podstaw choroby
- Dodanie błonnika do diety psa
- Zwiększenie ilości ćwiczeń fizycznych
- Lewatywa (która może być podawana wyłącznie przez lekarza weterynarii, aby zmniejszyć ryzyko zatrucia lub urazu)
Jak zapobiegać zaparciom u psów?
Aby zapobiec zaparciom, psy powinny otrzymywać dietę o wysokiej zawartości włókna, dostęp do wody i częste okazje do wypróżniania się.
Unikaj podawania psu kości. Kastracja psa w młodym wieku zapobiegnie również rozrostowi prostaty, który może prowadzić do zaparć.